Skip To Content
Töltés és hatótáv

Elektromos autója töltése és hatótávja

Rugalmas töltés menet közben vagy otthon

Minden, amit az elektromos autó töltéséről tudni kell

Töltse fel itt a tudását

Hogyan tud mobilis maradni az elektromos autójával? Egész egyszerűen az akkumulátor rendszeres töltésével! Mennyire egyszerű, milyen különböző lehetőségek állnak rendelkezésre, mit kell szem előtt tartani, milyen gyakran érdemes tölteni, és mennyi időt kell rá betervezni? Itt mindenre választ kap.
Az egyenáram és a váltóáram közötti különbség

Szinte minden háztartási készülékünk váltóárammal működik, mivel az európai hálózat ezt az áramot biztosítja. A beépített akkumulátorral rendelkező készülékeket azonban egyenárammal kell tölteni. Ide tartoznak a mobiltelefonok - és az elektromos autók is.

 

Az európai villamosenergia-hálózat váltóáramra épül, mivel ez lehetővé teszi az elektromos töltés hatékonyabb szállítását nagy távolságokon keresztül - az áram iránya folyamatosan változik.

Az elektromos autóban lévő lítium-ion akkumulátor azonban nem váltóárammal, hanem egyenárammal működik. Függetlenül attól, hogy ez az áram egy háztartási konnektorból vagy egy fali töltőből származik - előbb egyenárammá kell alakítani a járműben egy fedélzeti töltő segítségével. Ez pedig időbe telik. A töltés ezért gyorsabb egy egyenáramú villámtöltő állomáson. A hálózati váltóáramot egyenárammá alakítja, és közvetlenül az akkumulátorba táplálja. Az egyenáramú villámtöltő állomások jelenleg csak közterületeken állnak rendelkezésre, de ott gyorsabban töltheti fel elektromos autóját, mint bármely más áramforrásnál.

 
Mik azok a fázisok? És miért a három a legjobb?
Európában az elektromos energia elosztása 3 fázisú hálózaton keresztül történik, tehát három vezeték szállítja az elektromos áramot. Ezeket nevezzük fázisoknak. A legtöbb háztartási készülékhez elegendő egy fázis, ezért minden hagyományos háztartási aljzat egyfázisú.
 

A nagyobb készülékek, például az iparban használt készülékek - de a konyhai sütő is - általában háromfázisú váltóáramhoz vannak csatlakoztatva. Ez az úgynevezett erősáram ennek megfelelően nagyobb teljesítményt nyújt.

 

Egyes országokban (pl. Franciaországban) a magánháztartások kizárólag egyfázisú hálózatra csatlakoznak. Más országokban, például Németországban, háromfázisú váltóáramot használnak - amely természetesen az elektromos autó töltésére is használható. A töltési sebesség jelentősen megnő az egyfázisú töltéshez képest.

Mit jelent a kW és a kWh?
A kilowatt (kW) a teljesítményt jelöli, azaz azt, hogy Ön mennyi energiát fogyaszt vagy termel egy adott pillanatban. Ezzel szemben a kilowattóra azt az energiamennyiséget méri, amelyet egy bizonyos teljesítményszinten egy bizonyos idő alatt fogyasztanak vagy termelnek.
 
Mindegy, hogy televízióról vagy elektromos fűtőberendezésről van szó: szinte minden háztartási készülék kilowattot (kW) használ. A kilowattóra (kWh) annak az energiának felel meg, amelyet egy 1000 watt teljesítményű elektromos készülék (pl. gép, villanykörte) egy óra alatt fogyaszt vagy termel. Ezért az elektromos autók akkumulátorának méretét is kilowattórában (kWh) adják meg. Az Opel Corsa például 50 kWh-s akkumulátorral rendelkezik. A 100 kilométerenkénti energiafogyasztás szintén kWh-ban van megadva.

Gyakorlatilag bárhol feltöltheti elektromos autóját

Töltőrendszerek minden igényre

Csak otthon tölti Opel elektromos autóját - vagy gyakran menet közben is? Mindig van idő a töltésre - vagy gyorsan kell történnie? Megmutatjuk, hogy mely kiegészítők felelnek meg az Ön egyéni igényeinek, és hol szerezheti be őket.

További információk a töltésről: költség, idő, fogyasztás

Miért van váltóáramú és egyenáramú töltés, mi a különbség köztük - és hogyan befolyásolja ez a töltési időt és költségeket? Hasonlítsa össze a különböző töltési lehetőségek töltési idejét, és tudjon meg még több mindent!
Töltési költségek
Az, hogy mennyibe kerül az elektromos autó feltöltése, attól függ, hogy otthon, nyilvános töltőponton vagy villámtöltőn tölti. Milyen gyakran kell töltenie elektromos autóját, hogyan kell fizetnie a nyilvános töltőállomásokon, milyen díjakat kell ott fizetnie, és még sok minden más - mindezekről itt olvashat. 
További részletek
Mennyi ideig tart feltölteni egy elektromos autót?
Az, hogy mennyi idő alatt tölti fel elektromos autóját, teljesen attól függ, hogy hol tölti fel. Hogy miért tart 30 óráig a konnektoros töltés, de alig több mint 1,5 óra egy egyenáramú villámtöltő állomáson - és miért van jelentős különbség az egyfázisú és a háromfázisú töltés között a fali töltőknél - itt mindent megtudhat. 
További részletek
Mennyi áramot fogyaszt egy elektromos autó?
És mennyibe kerül? Milyen hatékony az akkumulátor - és mennyi villamos energia fogy az előállítása során? És valójában mi határozza meg, hogy egy elektromos autó hány kW-ot vesz fel töltés közben? A válaszokat itt találja. 
További részletek
Napenergia
A tetőn elhelyezett fotovoltaikus rendszerrel Ön függetlenítheti magát a villamosenergia-tarifáktól vagy a nyilvános töltőállomásoktól. Ha azonban tisztán napenergiával szeretne tölteni, a fotovoltaikus rendszernek elég nagynak kell lennie, és legalább 1,4 kW napenergiát kell tudnia biztosítani a jelenlegi áramfogyasztáson felül. Ha kevesebb villamos energiát termel, akkor a töltési folyamat során a maradékot automatikusan a közüzemi hálózatból veszi le.
 
Töltés a munkahelyen
Van lehetőség arra, hogy a munkahelyén töltse fel elektromos autóját vagy plug-in hibridjét? Miért nem kérdezi meg? Ha az alkalmazottak a vállalatnál véglegesen telepített berendezésnél tölthetik fel autóikat, akkor a töltési áram még adómentes is. Ha a munkáltatója még nem kínál ilyen lehetőséget, érdemes rákérdeznie. Nem csak környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontból szerez pontokat, de cége még pénzt is kereshet vele, ha a lakosság rendelkezésére bocsátják.
 
Mi a helyzet a mennydörgéssel és a villámlással?
Elektromos autóját esőben, sőt akár vihar idején is töltheti. Akkor sincs gond, ha a szabadban parkol, mivel a készülék - a privát és nyilvános töltőállomásokhoz hasonlóan - túlfeszültség elleni védelemmel van felszerelve. Így nincs veszély, még abban a felettébb valószínűtlen esetben sem, ha villámcsapás éri a töltőállomást vagy az Ön autóját. Ennek ellenére a szokásos óvatossággal kell eljárni vihar idején.
 

Tartós hatótáv

Opel elektromos autók: tökéletesek a mindennapi használatra

Az átlagos napi autózási távolság körülbelül 34 kilométer. A mindennapi utazások 95%-a pedig nem haladja meg az 50 kilométert. Amint láthatja, tisztában vagyunk a hatótávval, és elektromos autóink mindegyike abszolút alkalmas a mindennapi használatra.

További információk a töltésről és a hatótávról

Hogyan zajlik az elektromos autók töltése?

Minden modern elektromos autó lítium-ion akkumulátorral működik. Ez egyenáramot (DC) tárol. Az európai elektromos hálózat azonban csak váltóáramot (AC) biztosít, ezért a jármű fedélzeti töltője alakítja át egyenárammá. Más a helyzet az egyenáramú villámtöltő állomások esetében: itt a hálózati váltóáram közvetlenül egyenárammá alakul át - ezért a töltési folyamat sokkal gyorsabb.

Hogyan tölthetem fel otthon az elektromos autómat?

Az otthoni töltéshez javasolt egy váltóáramú fali töltő telepítése. Az akár 11 kW-os energiaátviteli sebességgel is sokkal gyorsabb a töltés, mint egy háztartási konnektorból, amelyet nem kifejezetten ilyen nagy elektromos teljesítményre terveztek hosszabb időn keresztül. Hasznos lehet azonban, ha egy barátjánál van, és fel kell töltenie az autóját a visszaútra.

Hogyan lehet feltölteni egy elektromos autót hálózati aljzatról?

Elektromos autójának hagyományos konnektorról történő töltéséhez mindössze az Opeljéhez alapfelszereltségként járó szabványos Type 2 töltőkábelre van szüksége. Egy konnektorral mindig van töltési lehetőség a közelben, például ha meglátogatja barátait vagy családját. Az elektromos autó otthoni töltésének jobb módja azonban egy 3 fázisú fali töltő. Ez biztonságosabbá és egyben jóval gyorsabbá teszi a töltést.

Mennyibe kerül egy elektromos autó feltöltése?

Elektromos autóját otthon egy fali töltővel kifejezetten olcsón töltheti fel, mert akkor a jelenleg érvényben lévő kilowattórás villamosenergia-árat fizeti. A nyilvános töltőállomáson a költségek az energiaszolgáltató díjszabásától függnek, valamint attól, hogy váltó- vagy egyenárammal tölti-e a járművet. Egy egyenáramú villámtöltő állomáson körülbelül 30 perc alatt 80%-ra töltheti az akkumulátort - ez azonban jóval többe kerül.